تبلیغات
انتظار سرخ - مصحف فاطمه(ع) چیست؟..............

آیت الله شاه آبادی : شیطان ، سگ درگاه خداست. اگر کسی با خدا آشنا باشد به او عوعو نکند و او را اذیت نکند. سگ در خانه ، آشنایان صاحب خانه را دنبال نکند....چهل حدیث - امام خمینی
 
  مصحف فاطمه(ع) چیست؟.............. [مذهبی , ]

 

 

اولا   تبریک دولت کریمه..............


ثانیا.::: از اینکه دیرکردم خیلی معذرت می خواهم...امتحانات و مهمتر از آن انتخابات......  :::.


ثالثا

:: وقتى آغاز وصیت نامه امام راحل را مى‏خواندم، به نكته‏اى زیبا و دقیق برخوردم و آن صحیفه یا مصحف فاطمه بود؛ كتابى كه از جانب خداوند متعال به زهراى مرضیه الهام شده است. این نكته چند سؤال را در ذهن من ایجاد كرد:

 

1) مصحف فاطمه چیست؟

2) چه محتوایى دارد؟

3) مگر ممكن است جبرئیل بر غیر پیامبر نازل شود؟

4) این مصحف اكنون كجا است؟

 

خواهشمندم مرا راهنمایى كنید.

 

نكته زیبا و دقیقى كه ذهن و اندیشه شما را به سوى چنین مقوله و پرسش‏هایى پیرامون آن معطوف داشته است در حقیقت پرداختن به نكته‏اى است كه از دیرباز موضوع بحث و گفت‏وگوى عالمان و اندیشمندان بوده است، ورود به این مقوله مستلزم تمهیداتى است كه ذیلاً بدان اشاره مى‏گردد.

چیستى مصحف‏

كلمه مُصْحَف (با هر سه حركت میم) اكنون بیش‏تر به معناى «قرآن» به كار مى‏رود؛ اما در لغت به معناى مجموعه برگه‏هایى است كه میان دو جلد جمع آورى شده است و امروزه «كتاب» خوانده مى‏شود. بنابراین، منظور از «مصحف فاطمة(س)، كتاب فاطمه(س) است كه در بعضى از روایات اهل سنت نیز به آن اشاره شده است. راویانى چون «ابى بن كعب» وجود كتابى نزد آن حضرت(س) را تأیید كرده‏اند.

بدین ترتیب سخن كسانى مانند «ایجى» در مواقف و «جرجانى» در شرح مواقف و ابو زهره در كتاب «امام صادق(ع)» كه مدعى شده‏اند، شیعه به قرآنى منسوب به فاطمه(س) كه غیر از قرآن رایج میان مسلمانان است، اعتقاد دارد، نادرست است و در عدم رجوع به روایات شیعه و نیز عدم دقت در معناى مصحف ریشه دارد.

مصحف فاطمه و محتواى آن‏

درباره ماهیت این مصحف در منابع شیعى روایات فراوان یافت مى‏شود. در این احادیث محتوا حجم، زمان نگارش كیفیت نگارش مصحف بیان شده است. البته در نگاه ابتدایى اختلافاتى میان این روایات مشاهده شود؛ اما با كمى دقت توجیه مى‏گردد. بعضى از روایات مطالب آن را غیر از مطالب قرآن دانسته‏اند. بر اساس شمارى از احادیث در این كتاب مطالبى چون وصیت حضرت فاطمه(س) مصیبت‏هاى فرزندان آن حضرت(س) در طول زمان‏ ، پیشگویى حوادث آینده‏ و تمام پادشاهانى كه بر زمین حكم خواهند راند ، نوشته شده است.

دسته‏اى از روایات نیز از اشتمال این مصحف بر تمام احكام حلال و حرام حتى حكم عملى كه موجب نصف شلاق مى‏شود، سخن به میان آورده‏اند. بر اساس بعضى از احادیث، امام صادق(ع) حوادث تاریخى اى چون ظهور زندیقان را پیشگویى كرده و گفتارش را به مصحف حضرت زهرا(س) مستند دانسته است.

این روایات با هم ناسازگار نیستند؛ زیرا ممكن است همه مطالب یاد شده در آن مصحف وجود داشته باشد و هر روایت بخشى از محتواى آن را بیان كرده است.

بعضى از معصومان حجم مصحف را سه برابر قرآن شمرده‏اند.

زمان و كیفیت نگارش‏

مهم‏ترین مطلب درباره این مصحف، زمان و كیفیت نگارش آن است كه مسأله ارتباط حضرت زهرا(س) با جبرئیل و دیگر فرشتگان الاهى در همین جا مطرح مى‏گردد.

در چند روایت، كیفیت نگارش آن بدین صورت مطرح شده است: پیامبراكرم(ص) مطالب را املا مى‏كرد و حضرت على(ع) مى‏نوشت.

پس درباره سبب علت انتساب مصحف به حضرت فاطمه(س) مى‏توان گفت، آن كتاب نزد حضرت زهرا(س) نگهدارى مى‏شد یا آن حضرت واسطه رسیدن بعضى از مطالب به دست حضرت على(ع) بوده است.

برخى از روایات نیز مصحف را رهاورد املا و وحى مستقیم خداوند بر حضرت زهرا(س) دانسته‏اند. بر اساس روایات دیگر، بعد از وفات پیامبر اكرم(ص) خداوند فرشته‏اى را نزد حضرت زهرا(س) مى‏فرستاد تا در غم پدر دلدارى اش دهد، وى را از مكان و جایگاه رسول خدا در بهشت آگاه سازد و با او درباره مطالب مختلف به گفت‏وگو بنشیند. حضرت فاطمه(س) سخنان آن فرشته را به حضرت على(ع) منتقل كرد و آن حضرت(ع) آن‏ها را به نگارش در آورد. روایتى این فرشته را جبرئیل(ع) معرفى كرده است.

میان این احادیث نیز ناسازگارى وجود ندارد؛ زیرا مى‏توان گفت خداوند به وسیله فرشته‏اى از فرشتگان خود به نام جبرئیل(س) با آن حضرت(س) سخن گفته است.

به نظر مى‏رسد در توجیه این ناسازگارى باید گفت، فاطمه زهرا(س) یك مصحف داشت. بخشى از این كتاب را به مطالب دریافتى از پدرش اختصاص داده بود و بخشى دیگر را به مطالب جبرئیل(س).

امكان نزول جبرئیل بر فاطمه(س)

اشكال دیگر روایات دسته اخیر، قطع وحى پس از رسول اكرم(ص) است؛ به عبارت دیگر، ما مسلمانان معتقدیم پیامبر اكرم(ص) خاتم انبیا بوده، بعد از وفات آن حضرت(ص) ارتباط میان زمین و آسمان قطع و وحى منقطع گشته است. بنابراین، چگونه فرشته بر حضرت زهرا(س) نازل مى‏شد و با آن بزرگوار گفت و گو مى‏كرد.

در پاسخ بدین اشكال باید گفت، طبق آیات قرآنى، نزول فرشته الاهى و ارتباط خداوند با غیر پیامبران از طریق فرشتگان و وحى امكان‏پذیر است؛ چنان كه آیات بسیار از ارتباط فرشته با حضرت مریم(س) سخن مى‏گوید و خداوند ارتباط خود با مادر حضرت موسى‏(ع) را وحى مى‏خواند. و وقتى امكان این ارتباط با زنانى چون مادر موسى(ع) و حضرت مریم(س) پذیرفته شد، امكان و وقوع آن درباره حضرت فاطمه زهرا(س) كه از سوى پیامبر اكرم(ص) سرور همه زنان در همه زمان‏ها معرفى شده، به طریق اولى پذیرفتنى مى‏نماید. منظور از انقطاع وحى و قطع ارتباط زمین و آسمان بعد از پیامبراكرم(ص) قطع ارتباط میان خداوند و فردى به عنوان پیامبر و مأمور ابلاغ است نه عدم امكان ارتباط زمینیان با خداوند و فرشتگان. بر اساس روایات شیعه، نوعى ارتباط میان امامان معصوم(ع) و خداوند وجود دارد. در روایات اهل سنت نیز بعضى از افراد «مُحَدَّث» معرفى شده‏اند. «محدّث» یعنى كسى كه با فرشتگان الاهى نوعى ارتباط دارد و از آن‏ها حدیث دریافت مى‏كند.

مصحف نزد چه كسى است؟

روایات شیعه نشان مى‏دهد این مصحف در زمان‏هاى مختلف نزد امامان معصوم - علیهم السلام - بوده، از امامى به امام دیگر رسیده و جز آن بزرگان كسى بدان دسترسى نداشته است. بر اساس این روایات، امامان با استفاده از آن حوادثى را پیشگویى و احكامى را بیان كرده‏اند.

تذكر

كتاب‏هایى كه اخیراً با عنوان «صحیفة الزهرا علیها السلام» منتشر شده، با «مصحف فاطمة(س)» تفاوت دارد؛ زیرا در این كتاب‏ها عمدتاً دعاهاى منسوب به آن حضرت(س) به چشم مى‏خورد نه آنچه روایات درباره مصحف فاطمه گفته‏اند.

 

دكتر نعمت‏ا... صفرى  

                  برگرفته از نشریه پرسمان                                                       

 


 

 
 نوشته شده توسط منعم در چهارشنبه 8 تیر 1384 و ساعت 02:06 ق.ظ
 ویرایش شده در چهارشنبه 8 تیر 1384 و ساعت 03:06 ق.ظ

  لینک ثابت || نطرات [--]

 

   صفحات وبلاگ...

   
  درباره وبلاگ
 .: وبلاگ من :.
 
.: ایمیل من :.
 [yahoo]

  نویسندگان
 :: منعم(37)

  موضوعات
 :: عمومی(9)
 :: مذهبی(17)
 :: انتخابات(9)
 :: فلسطین و صهیونیزم(2)

  آرشیو
 :: آبان 1384 (1)
 :: شهریور 1384 (1)
 :: مرداد 1384 (1)
 :: تیر 1384 (2)
 :: خرداد 1384 (5)
 :: اردیبهشت 1384 (27)

 

 لوگوی وبلاگ 


  لینکستان

 ::  یوسف زهرا

 ::  هیئت دیوانگان حسین(ع)

 ::  منتظرین

 ::  وبلاگ جواد محدثی

 ::  راهنماى پایگاههاى اسلامى

 ::  مركز فرهنگی شهید آوینی

 ::  بسوی ظهور

 ::  وبلاگ نویسان حزب الله

 ::  صبح صادق

 ::  پایگاه اطلاع رسانی موعود

 ::  عدالت خواه امروز عدالت گر فردا

 ::  ارمیا

 ::  باسیدعلی تافتح قدس ومکه

 ::  حریم یاس

 ::  اندر تعملات محمد مسیح

 ::  دیافه

 ::  روزی تو خواهی آمد

 ::  لوح دل...

 ::  انجمن تفكر مبانی

 ::  بچه های قلم

 ::  مجمع وبلاگ نویسان مهدوی

 ::  پاسخگویی سران سه قوه

 ::  دوکوهه


  لینکدونی
 :: تصویر زنده مسجد مقدس جمکران (-)
 
آرشیو لینكدونی


  جستجو  خبرنامه

  نظر سنجی ...........


  آمار وبلاگ
 بازدید های امروز :
 
بازدید های دیروز :
 
كل مطالب :
 
كل نظرها :
 
كل بازدید ها :
  
ایحاد صفحه : -
entezaresorkh.Mihanblog.com