تبلیغات
انتظار سرخ - استاد محمد رضا حكیمى‏ و انتظار

آیت الله شاه آبادی : شیطان ، سگ درگاه خداست. اگر کسی با خدا آشنا باشد به او عوعو نکند و او را اذیت نکند. سگ در خانه ، آشنایان صاحب خانه را دنبال نکند....چهل حدیث - امام خمینی
 
  استاد محمد رضا حكیمى‏ و انتظار [مذهبی , ]

 

<:P:> :: انتظار چیست؟

خورشید از «مغرب» طلوع خواهد كرد و «جبهه توحید» پایان شب سرد و سنگین بشریت را جشن خواهد گرفت؛ جشنى با حضور پابرهنگان تاریخ، همانانى كه فریاد مظلومیتشان همواره در هلهله تالارها گم مى‏شد و سرخى خونشان لاى جرز دیوارهاى كاخ‏ها رنگ مى‏باخت.

در اندیشه حكیمى، صالح شدن «خویش» و صالح كردن «جامعه» روادید ملاقات خورشید است و بشریت تا «خویش» و «جامعه» را در كوره كلام اهل بیت ذوب نسازد، رایحه عطر مهدى فاطمه(س) به مشامش نمى‏رسد.

حكیمى خلقِ گریزان از مدار صالحان را مانع ظهور مى‏شمارد نه «منتظر» ظهور:

«سال‏ها پیش، هنگامى كه رساله كوچك «خورشید مغرب» در مشهد چاپ مى‏شد، در آن‏جا این عبارت را نوشتم. نوشتم خلقى كه درانتظار ظهور مصلح به سر مى‏برد باید خود صالح باشد. و حال كه از آن روزگار نزدیك به 20 سال مى‏گذرد، باز سخنم همان است و دعوتم همان: «خلقى كه در انتظار ظهور مصلح به سر مى‏برد باید خود صالح باشد».                                                                                     

                                                                                                        برگرفته از ماهنامه دانشجویی پرسمان

وى در فراز دیگرى از این نوشتار ماندگارش، جامعه گریزانِ از مدار حبل متین الاهى و در بندِ تارهاى تنیده باورهاى خویش را مانع ظهور مى‏داند و در اعتراض بدین جامعه مى‏نویسد: «جامعه‏اى كه از نظر اعتقاد و بصیرت، عمل و اخلاق، حضور و اقدام، آمادگى و ثبات، طهارت و زهد، شعور و شناخت، عدل و احسان، آن‏چنان كه پیشوایان گفته‏اند و خواسته‏اند نباشد، چگونه «منتظر» محسوب خواهد گشت؟ كسانى و مردمى كه فاقد ویژگى‏هایى‏اند كه یاد شد، چه بسا -با توجّه و تأمل در واقعیت انتظار - ضد انتظار و ضد منتظر محسوب گردند نه منتظر».

در نگاه حكیمى، انتظار یعنى:

كلمه‏اى ژرف و معنایى ژرف‏تر

باورى شور آور و شورى در باور

امیدى به نوید و نویدى به امید

خروشى در گسترش و گسترشى در خروش‏

فجرى در حماسه و حماسه‏اى در فجر

آفاقى در تحرك و تحركى در آفاق‏

ایمانى به مقاومت و مقاومتى در ایمان‏

آتشفشانى در اعصار و غریوى در آفاق.

او امروز «مفهوم» و «فواید» انتظار و نیز چگونگى قرار گرفتن در مسیر تابش آن «خورشید مغرب» را از زوایه‏اى دیگر به تحلیل مى‏نشیند. وى، در گفت‏وگویى با پرسمان، با تكیه بر این مطلب كه «بشر با انتظار زنده است»، حیات «فرد» و «جامعه» را با مقوله انتظار گره مى‏زند و افقى نو فراروى مخاطب جوان خود قرار مى‏دهد.

مفهوم انتظار چیست و چه فایده‏اى دارد؟

وقتى صحبت از انتظار است، مراد انتظار «عدالت» است.

كسى كه در انتظار ظهور مصلح است، خود باید صالح باشد. جوانى از دوستان دانشجو از من پرسید شما مى‏گویید «خلقى كه در انتظار مصلح به سر مى‏برد، باید خود صالح باشد؟ اگر خود صالح باشد، چه نیازى به مصلح دارد؟!» من گفتم: پاسخ این سؤال در «ى» نكره «خلقى» است. نمى‏گوییم جهان سراسر باید صالح باشد، تا بگویند پس چه نیازى به مصلح؟ پیدا است در جهان مقارن ظهور كه آكنده از ستم و گناه و فساد است، آن دسته كه خود را اهل دین و از منتظران مى‏شمارند، نباید غافل و بى‏خبر باشند. باید فریادگر عدالت باشند و مجرى آن؛ و به تعبیر قرآن كریم، «قوامین بالقسط». از شش میلیارد جمعیت كه همه صالح نمى‏شوند. شیعه اثنى عشرى كه مدعى است من منتظر ظهور عادلم، خود باید عادل باشد.

هنگامى كه كتاب دكتر شریعتى به نام «انتظار مذهب اعتراض» را دیدم، به او پیغام دادم: اسم كتابت كافى است، حتّى اگر كسى كتاب را نخواند؛ چرا كه منتظران به تمام وجه عالم معترضند، به وضع موجود معترضند. مردمى‏اند كه همه لحظاتشان انتظار رهایى انسانیت است و تمام آرمانشان طلوع صبح عدالت. بشر با انتظار زنده است. بشریت در فطرتش هست كه نجات پیدا مى‏كند. امید به نجات یعنى انتظار.

انتظار چه سودى براى زندگى فرد دارد؟

انتظار یعنى خودسازى مدوام. خودسازى حتّى بدون معلّم. شما وقتى منتظر جریانى هستید باید با آن سنخیّت داشته باشید. شما وقتى منتظر كسى هستید باید مثل آن كس باشید، در طریق آن فرد باشید؛ براى مثال، شما اگر منتظر دانشمندى باشید، یك جور خودتان را آماده مى‏سازید و وقتى منتظر نوازنده باشید، به گونه‏اى دیگر. این دو انتظار تفاوت دارد. بنابراین، كسى كه چشم به راه مردى آسمانى، زنده و ناظر بر كردار انسان‏ها است. چشم به راه كسى كه عدالت را اجرا مى‏كند و بلوغ انسانیت و خرد را اعلام مى‏دارد، خود به خود خودسازى را مى‏آغازد. هیچ الگویى بهتر از انتظار نیست، به شرط فهم معنا و هدف آن.

چگونه اعتقاد خود به امام زمان را تقویت كنیم؟ آیا روش خاصى وجود دارد؟

یك وقتى یك نفر توده‏اى به من گفت: فلانى! تو واقعاً معتقدى یك آدم 1200 سال زنده است، مى‏آید چنین و چنان مى‏كند. گفتم تو سؤال را بد جورى شروع كردى. باید بگویى «تو جهان را چطور مى‏بینى؟» تو باید اول جهان بینى كلّى مرا ببینى. یك موقع من معتقدم كه تمام عالم مادّه است و غیر از آن نیست، در مادّه هم همین قوانین شناخته شده وجود دارد. یك موقع من جهان را الاهى مى‏بینم، خدایى كه قادر مطلق است و قدرتى كه حد ندارد.

تو باید بپرسى با چشم مادّى مى‏بینى یا الاهى؟! اگر گفتم با چشم الاهى، امام زمان هم در آن هست.

بُعد توحیدى انتظار و توجّه به مبدأ عالم و خداى جهان از مهم‏ترین اصول اعتقادى است. مهدى(ع) بنده خدا، خلیفه خدا و ولى خدا در زمین است كه به قدرت خدا زنده است و روزى به امر او براى استقرار بخشیدن به دین و نجات جامعه بشرى ظاهر خواهد شد. بنابراین، نخست باید اصل باور و اعتقادمان را در شناخت كلى جهان و مبدأ و هدف نهایى وجود درست كنیم.

در مرحله بعد از خداشناسى، خواندن آیات و روایات مرتبط با امام زمان و نیز توسل به ساحت آن امام در تقویت اعتقاد به وى بسیار مؤثر است.


 

 
 نوشته شده توسط منعم در شنبه 3 اردیبهشت 1384 و ساعت 07:04 ق.ظ
 ویرایش شده در - و ساعت -

  لینک ثابت || نطرات [--]

 

   صفحات وبلاگ...

   
  درباره وبلاگ
 .: وبلاگ من :.
 
.: ایمیل من :.
 [yahoo]

  نویسندگان
 :: منعم(37)

  موضوعات
 :: عمومی(9)
 :: مذهبی(17)
 :: انتخابات(9)
 :: فلسطین و صهیونیزم(2)

  آرشیو
 :: آبان 1384 (1)
 :: شهریور 1384 (1)
 :: مرداد 1384 (1)
 :: تیر 1384 (2)
 :: خرداد 1384 (5)
 :: اردیبهشت 1384 (27)

 

 لوگوی وبلاگ 


  لینکستان

 ::  یوسف زهرا

 ::  هیئت دیوانگان حسین(ع)

 ::  منتظرین

 ::  وبلاگ جواد محدثی

 ::  راهنماى پایگاههاى اسلامى

 ::  مركز فرهنگی شهید آوینی

 ::  بسوی ظهور

 ::  وبلاگ نویسان حزب الله

 ::  صبح صادق

 ::  پایگاه اطلاع رسانی موعود

 ::  عدالت خواه امروز عدالت گر فردا

 ::  ارمیا

 ::  باسیدعلی تافتح قدس ومکه

 ::  حریم یاس

 ::  اندر تعملات محمد مسیح

 ::  دیافه

 ::  روزی تو خواهی آمد

 ::  لوح دل...

 ::  انجمن تفكر مبانی

 ::  بچه های قلم

 ::  مجمع وبلاگ نویسان مهدوی

 ::  پاسخگویی سران سه قوه

 ::  دوکوهه


  لینکدونی
 :: تصویر زنده مسجد مقدس جمکران (-)
 
آرشیو لینكدونی


  جستجو  خبرنامه

  نظر سنجی ...........


  آمار وبلاگ
 بازدید های امروز :
 
بازدید های دیروز :
 
كل مطالب :
 
كل نظرها :
 
كل بازدید ها :
  
ایحاد صفحه : -
entezaresorkh.Mihanblog.com